Brigáda

2.6. proběhla v naší mateřské škole brigáda. Chtěla bych poděkovat všem rodičům, kteří si našli ve svém volnu čas a věnovali ho naší školce. Také moc děkujeme Obecnímu úřadu za zajištění nového prkna na pískoviště.

Vaše paní učitelky

Vystoupení pro maminky a tatínky

30. 5. budeme mít v naší školce vystoupení pro maminky a tatínky. Srdečně Vás všechny zveme. Těšíme se nejenom na maminky a tatínky, ale i babičky, dědečky  a sourozence.

Všechny děti ze školky Litvínovice 49

Prohlídka MŠ

Rodiče, kteří by měli zájem o prohlídku naší mateřské školy před zápisem do školky se mohou po telefonické domluvě přijít podívat.

Vynášení Moreny

Za dob našich prababiček se dodržoval zvyk vynášení zimy. Loutku Smrtky - Zimy (též Morana, Morena, Marzana, Mařena, Smrt, Smrtka nebo Smrtholka) vytvářely dívky ze slámy a oblékaly ji do ženských šatů nebo ovinuly do hadrů. Loutka byla také různě zdobena například stuhami nebo vajíčky. Z barev se používala především bílá a černá. Poté byla loutka nastrčena na tyč a vynášena z vesnice za zpěvu písní. V některých krajích Moranu vhodili do vody či do příkopu, jinde jí pálili nebo zakopali do země. My jsme si v naší školce také vyrobili loutku Zimy – Morany a společně jsme jí vhodili do řeky Vltavy, která zimu odnese až daleko do moře. Fotografie z vynášení jsou ve složce fotografie.

Masopust ve školce

Společně s dětmi jsme se  seznámili s Masopustem. Pověděli jsme si, proč slavíme tento svátek.  Zazpívali si masopustní písničky a rozvíjeli jsme zručnost, tvořivost i fantazii při zdobení masek. Společně jsme upekli jitrnice a koláčky. Prozkoumali jsme, co to znamená Maso – pust. Vymysleli jsme, co vše, by jsme mohli pustit – Kousopust, Bouchopust, Křikopust… Ve školce jsme uspořádali karnevalový rej – děti si přinesli z domova vlastní kostýmy. Tancovali jsme a hráli hry. Vlastnoručně jsme vyrobili domácí pastelky a masopustní spinner. Vše je možné si prohlédnout v naší fotogalerii. Také děkujeme rodičům za napečené koblihy na karneval.